:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 6°C
powietrze Umiarkowane

Wyruszyli torami 175-letniej historii legnickiej kolei [ZDJĘCIA]

Muzeum Miedzi, Wyruszyli torami letniej historii legnickiej kolei [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 19/10/2019 16:49

W sobotę już po raz siódmy wybraliśmy się z Muzeum Miedzi na "Legnicki Spacer Historyczny”. Tym razem "po torach historii śladami dawnej kolei w Legnicy". O 175-letnich dziejach legnickiego kolejnictwa opowiadał Konrad Byś.

- Pierwszy pociąg z Legnicy do Wrocławia wyruszył 18 października 1844 roku o godz. 10.00, tak więc dokładnie 175 lat temu. Choć powstanie dworca było niezwykle istotne dla rozwoju miasta, to jednak pierwotnie pociągi nie były komunikacją powszechną. Bilet w dwie strony kosztował 50 groszy, a dniówka robotnika pracującego przy jego budowie wynosiła wówczas niecałe 10 groszy. Pierwszy peron dworcowy ulokowany został właściwie poza miastem, którego granice sięgały w XIX wieku do Bramy Głogowskiej. Powstał on na miejscu katolickiego cmentarza, gdzie jeszcze 20 lat wcześniej grzebano ludzi - zaczął narrację Konrad Byś, który dalej oprowadzał turystów po historycznych obiektach kolei oraz opowiadał o jej późniejszych dziejach.  

Miłośnicy historii kolei powinni również odwiedzić Muzeum Miedzi. Od wczoraj bowiem można tam zwiedzać nową czasową wystawę „Tory historii. 175 lat kolei w Legnicy”. Ekspozycja będzie czynna do 30 marca 2020 r. Podczas prac nad wystawą legnickie muzeum opracowało także nowe wydanie „Legnicy na dawnych kartach pocztowych”, naturalnie poświęcone kolejnictwu. Książka już jest dostępna w sprzedaży.

Fot. Andrzej Trzeciak

Wyruszyli torami 175-letniej historii legnickiej kolei [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama