:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 8°C
powietrze B. dobre

 Z Gruzinami o teatrze oraz o ich kraju​​​​​​​ w Art Cafe Modjeska

Teatr Modrzejewskiej, Gruzinami teatrze kraju​​​​​​​ Modjeska - zdjęcie, fotografia
Teatr Modrzejewskiej 24/06/2019 14:00
CZE 27
godz: 17:00

W legnickim teatrze trwają pierwsze próby do polsko-gruzińskiego spektaklu teatralnego w reżyserii Jacka Głomba z udziałem aktorów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy oraz aktorów Państwowego Teatru Dramatycznego im. Ilii Czawczawadzego w Batumi. W czwartek 27 czerwca w teatralnej Art Cafe Modjeska odbędzie się otwarte dla publiczności spotkanie z gruzińskimi artystami. Początek o godz. 17.00.

Korzystając z obecności gości z Gruzji legnicki teatr chce przybliżyć mieszkańcom Legnicy kulturę tego fascynującego kraju. Spotkaniu, które poprowadzi Jacek Głomb, towarzyszyć będzie pokaz slajdów z wyprawy do Gruzji autorstwa związanego z legnicką sceną fotografika Karola Budrewicza, a także gruzińska muzyka i degustacja gruzińskich przysmaków. Spotkanie jest realizowane w ramach projektu "Teatr jest bliżej niż myślisz" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Teatry w Legnicy i Batumi łączą specjalne więzi, które zacieśniła umowa podpisana w lutym 2016 roku zarówno pomiędzy teatrami, jak i regionami.  Zawarły ją władze samorządu Dolnego Śląska z przedstawicielami Adżarskiej Republiki Autonomicznej Gruzji. Batumi jest stolicą tego regionu południowo-zachodniej Gruzji graniczącego z Turcją. Pierwszym efektem teatralnej części porozumienia było wystawienie jeszcze w tym samym roku na scenie i z udziałem zespołu  teatru im. Czawczawadzego sztuki „Wiele demonów” wg powieści Jerzego Pilcha w adaptacji Katarzyny Knychalskiej i  reżyserii Jacka Głomba.

Kolejnym efektem porozumienia była wizyta gruzińskiego zespołu aktorskiego teatru z Batumi na Dolnym Śląsku. W marcu 2017 roku na scenach w Legnicy, Wrocławiu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze wystawiono zarówno gruzińską wersję „Wielu demonów”, jak i własną produkcję teatru im. Czawczawadzego, jaką była sztuka „Syndrom albo do kogo śpiewasz” wg „Karola” Sławomira Mrożka w reżyserii szefa artystycznego tego teatru Andra Enukidze (w latach 1993-1996 reżyserował w teatrach Opola i Wrocławia teksty Wierzyńskiego, Strindberga i Czechowa).

Artystyczną współpracę kontynuowano także w ubiegłym roku. Jej efektem było wystawienie na scenie w Batumi we wrześniu 2018 r. sztuki Katarzyny Knychalskiej „Haifa Hotel”  w reżyserii Jacka Głomba z udziałem gruzińskich aktorów oraz polskiej ekipy realizacyjnej, w skład której wchodzili ponownie także: Małgorzata Bulanda (scenografia), Bartosz Straburzyński (muzyka) oraz Witold Jurewicz (ruch sceniczny). Sztuka inspirowana była emigracyjnymi powieściami i opowiadaniami Marka Hłaski („Nawrócony w Jaffie”, „Opowiem wam o Esther”, „Drugie zabicie psa”, „Brudne czyny”, Wszyscy byli odwróceni”).

Rozpoczęte kilka dni temu próby do nowej realizacji teatralnej będą drugą międzynarodową koprodukcją w historii legnickiego teatru po zrealizowanej w 2016 roku we współpracy z Macedońskim Teatrem Narodowym w Skopje „Przerwanej odysei” Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba. Gruzińską prapremierę nowej sztuki zaplanowano w Batumi  na 2 października, zaś polską premierę w Legnicy na 9 listopada br.

W jesiennych planach legnickiego teatru jest także wyjazdowa prezentacja na scenach w Batumi i Tbilisi spektaklu „Czas terroru” wyreżyserowanego przez Lecha Raczaka. Połączony z warsztatami aktorskimi wyjazd jest możliwy dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (180 tys. zł) wspartej środkami dolnośląskiego samorządu (48 tys. zł). Artystyczna podróż związana jest z obchodzonym w bieżącym roku stuleciem nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Gruzją.

Grzegorz Żurawiński

Fot. ze spektaku „Syndrom czy do kogo śpiewasz?!

Państwowy Teatr Dramatyczny im. Ilii Chavchavadze w Batumi

Reklama

 Z Gruzinami o teatrze oraz o ich kraju​​​​​​​ w Art Cafe Modjeska komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama