:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz -3°C
powietrze Dobre

Zabytkowy parowóz już cieszy oko. Wkrótce kolejne kolejowe cacka

Wydarzenia, Zabytkowy parowóz cieszy Wkrótce kolejne kolejowe cacka - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 19/11/2019 14:45

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Legnica doczeka się mini muzeum kolejnictwa pod chmurką. Pierwszy eksponat już jest. Mowa o parowozie Ty2-540 - rocznik 1943!

Ważący ponad 100 ton kolos powstał w 1943 r. w Elblągu. Jest parowozem tzw. wojennym, bo wyprodukowanym przez Niemców na potrzeby armii, służącym jej do transportu ciężkiego sprzętu, amunicji i żołnierzy. Po II wojnie światowej trafił do Gdańska, potem Bydgoszczy, a w 1956 r. na Dolny Śląsk, do Wałbrzycha. W 1994 r. został został wycofany z eksploatacji, by rok później trafić do Legnicy.

Ten pomnik techniki stał przez lata na terenie lokomotywowni i można było go zobaczyć zza okna przejeżdżającego pociągu. Odrestaurowany parowóz znajduje się teraz na placu przed dworcem kolejowym. Można go nie tylko oglądać, ale i wejść do środka. Legnica wzbogaciła się o atrakcję turystyczną dzięki porozumienie trzech kolejowych firm. Mowa o Kolejach Dolnośląskich, PKP Cargo i PKP SA.

Prezes Kolei Dolnośląskich Damian Stawikowski i dyrektor dolnośląskiego zakładu PKP Cargo Jacek Krawczun zdradzają, że na wojennym parowozie ich współpraca się nie skończy. - Chcemy, żeby ten dzierżawiony od PKP SA plac z czasem przekształcił się w mini muzeum kolejnictwa – mówi prezes Stawikowski.

Jest szansa, że już w przyszłym roku przed dworcem staną kolejne kolejowe eksponaty. - Przymierzamy się do remontu lokomotywy spalinowej z 1961 r., która już od dziesięciu lat nie jeździ po torach. A w kolejce do odrestaurowania czeka już stary semafor kształtowy – mówi dyrektor Jacek Krawczun.

Historia kolei w naszym mieście sięga 1844 r., kiedy to został oddany do użytku dworzec. 18 października tego roku do Legnicy zawitał pierwszy pociąg. Parowóz linii warszawsko-wiedeńskiej poprowadził Leon Miastkowski. - W Legnicy najpierw była kolej, potem przemysł. Warto więc, by nasze miasto miało miejsce, które przypomina o wspaniałej tradycji – mówi Krawczun.

FOT. ANDRZEJ TRZECIAK, WIDEO: MARCIN KALLAS

Zabytkowy parowóz już cieszy oko. Wkrótce kolejne kolejowe cacka komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-11-19 17:51:05

  Gdzie stoi ta lokomotywa? W Legnicy?

 • gość 2019-11-19 20:00:34

  Niestety nie w Legnicy, w Golance na drodze do Szczytnik.

 • gość 2019-11-20 10:55:50

  W Legnicy jak najbardziej. Po prawej stronie od budynku dworca kolejowego w głębi parkingu

 • gość 2019-11-21 21:52:33

  Kiedy będzie wystawiony tramwaj? Dość obiecanek. Kiedy?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama