:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 1°C
powietrze Umiarkowane

Dzieje cmentarza żydowskiego zainteresowały tłumy legniczan

Wydarzenia, Dzieje cmentarza żydowskiego zainteresowały tłumy legniczan - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 17/06/2019 08:20

W niedzielę legniczanie mieli okazję zwiedzić i poznać historię cmentarza żydowskiego w ramach nowego projektu prowadzonego przez Muzeum Miedzi "Legnickie Spacery Historyczne". Zainteresowanie wydarzeniem przerosło oczekiwania organizatorów, którzy już dziś zapraszają na kolejne spotkania przybliżające dzieje naszego miasta.

- Nie spodziewaliśmy się takiej frekwencji, zainteresowanie było ogromne, nie tylko mieszkańców miasta ale także turystów, którzy dziś tutaj przyjechali. Bardzo nas to cieszy, że jest takie zainteresowanie historią naszego miasta i zapraszamy na kolejne spotkania - powiedział dyrektor Muzeum Miedzi Marcin Makuch.

Dzieje nekropoli przybliżyli zwiedzającym Marcin Makuch i Katarzyna Kotlińska (historyk sztuki z Muzeum Miedzi). Mowa była m.in. o obrzędach i rytuałach pogrzebowych wyznawców religii mojżeszowej, symbolice nagrobnej i świątynnej czy pochowanych na cmentarzu legniczanach i kryjącej się w ich życiorysach historii miasta.

Ciekawską jest, że zabytkowy neorenesansowy dom pogrzebowy znajdujący się na cmentarzu, jest jednym z największych tego typu zachowanych budowli w zachodniej Polsce. Niestety wnętrze można było podziwiać przez specjalnie otwarte na spotkanie drzwi, a to ze względów bezpieczeństwa. Budynek jest w ruinie a jego renowacja przekracza możliwości finansowe około 30-osobowej gminy żydowskiej w Legnicy. Wpłacać można jednak datki na rewitalizacje nekropoli.

Obecny cmentarz powstał jeszcze przed wojną, dokładnie w 1938 r. Wcześniej nekropolia potomków Mojżesza ulokowana była  nieopodal rzeki Kaczawy, na wysokości dzisiejszego kościoła św. Jacka. Dawny cmentarz istniał od 1815 r., jednak ze względu na podmokły charakter terenu, trzeba było stworzyć nowe miejsce pochówku, które dziś, czyli po 80. latach odkrywaliśmy ponownie z Muzeum Miedzi.  

***

Harmonogram Legnickich Spacerów Historycznych:

16 czerwca (niedziela), godz. 14.00

Na legnickim kirkucie

Prowadzący: Marcin Makuch i Katarzyna Kotlińska

21 lipca (niedziela), godz. 14.00

Legnicki Park Miejski – w poszukiwaniu historii

Prowadzące: Grażyna Humeńczuk, Katarzyna Kotlińska

4 sierpnia (niedziela), godz. 14.00

Książęta, rycerze, święci – zamek legnicki i jego dzieje

Prowadzący: dr Tomasz Stolarczyk

25 sierpnia (niedziela), godz. 14.00

Śladami legnickich zegarów

Prowadząca: Grażyna Humeńczuk

15 września (niedziela), godz. 14.00

W barokowej Legnicy

Prowadząca: Łucja Wojtasik–Seredyszyn

Fot. Mariusz Witkowski

Dzieje cmentarza żydowskiego zainteresowały tłumy legniczan komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama