:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 10°C
powietrze Umiarkowane

Minister Anna Zalewska szukała poparcia w Legnicy. Było nerwowo

Wydarzenia, Minister Zalewska szukała poparcia Legnicy Było nerwowo - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 12/05/2019 22:30

W ramach kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego do Legnicy przyjechała liderka listy Prawa i Sprawiedliwości, minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Wspierali ją lokalni parlamentarzyści PiS poseł Ewa Szymańska i senator Dorota Czudowska, a także ubiegający się o mandat w Brukseli radny sejmiku Jacek Baczyński. Nie obyło się bez emocji, szczególnie w kwestii edukacji.

Spotkanie rozpoczęło się klasycznie, bo od prezentacji programu wyborczego. Anna Zalewska przedstawiła tzw. "dwunastkę PiS" czyli wyborczą "deklarację europejską" partii. Wychwalała również sukcesy rządu premiera Mateusza Morawieckiego i Unię Europejską.

Mówiła o tym, że Polska zyskała z UE około 14 mld euro, a zapłaciła składki w wysokości tylko 4,5 mld. Zalewska w PE chciałaby się zająć m.in. oświatą.

Deklarowała wprowadzenie w szkołach darmowego internetu, multimedialnych tablic, unowocześnienie programu edukacji oraz zakazu używania telefonów komórkowych, co powinno pomóc w rozwoju zdolności społecznych u młodzieży.

Zapowiadała także wprowadzenie tzw. LOWiE, czyli Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji, w których społeczeństwo wg własnego uznania będzie decydować o dodatkowych kierunkach rozwoju.

Część poświęconą na pytania i dyskusję, rzecz jasna, zdominował temat oświaty.

- Dusimy się, nie mamy miejsca, wszystkie schowki zostały adoptowane na klasy, świetlice są przepełnione i nie ma możliwości podzielenia dzieci. Zajęcia odbywają się na korytarzu, jak w latach 80. XX wieku - podnosiła problem jedna z nauczycielek.

Padały także pytania o realną wysokość płac i czas pracy nauczyciela, zrównanie płac nauczycieli polskich z innymi europejskimi nauczycielami, a także o reformę w sprawie skrócenia czasu awansu zawodowego i choroby zawodowe.  

Minister Zalewska zadeklarowała, że ustawa w sprawie awansów i podwyżek w wysokości 10 proc. wejdzie w życie od nowego roku szkolnego. Przyznała, że nauczyciel przy tablicy jest 18 godzin ale cały etat wynosi godzin 40. Kwestie zarobków uznała za złożoną, skomplikowaną i zróżnicowaną.

Wg minister nauczyciel zarabia dziś minimum ponad trzy tysiące złotych brutto. Jednak wysokość wynagrodzeń - jak zapewniała - zależy od samorządów, które także odpowiadają za przepełnione szkoły, korzystając z pokusy ekonomicznej płynącej z prawnych zasad przydziały subwencji oświatowych.   

Na sali pojawiły się transparenty i okrzyki: "kłamcy!". Minister do nauczycielek zaczęła zwracać się per "koleżanka", co natychmiast spotkało się z reakcją zwrotną i odpowiedzią: "nie jesteśmy koleżankami!".

Wiele pytań nauczycieli pozostało bez jasnej odpowiedzi ze strony minister. Bronili ją sympatycy PiS, którzy porównali pedagogów do ... bolszewików. 

Minister Zalewska z Legnicy wyjechała zadowolona.

- Było to interesujące spotkanie. Było dużo nauczycieli, więc była okazja do wyjaśnień i rozmowy o przyszłości. Wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 21 proc. w ciągu dwóch lat, czyli 515 zł w przypadku stażystów i 718 zł u nauczycieli dyplomowanych. Dodatkowo będzie 300 zł za wychowawstwo i 1000 zł na start - zapewniła nas opuszczając salę.

Reklama

Minister Anna Zalewska szukała poparcia w Legnicy. Było nerwowo komentarze opinie

 • gość 2019-05-13 07:59:50

  Jedna wielką porażka. Zalewska nie odpowiedziała na żadne zadane pytanie. Pokrętnie lawirowała i zmieniała temat. Ma to do perfekcji opanowane. Baczyński odjechał w swojej wypowiedzi o Polsce bez LGBT. Jednak został zatopiony przez trafne pytanie z sali. Podkuliwszy ogon wszystko odszczekał. Szymańska z trudem opanowywała agresję twardego elektoratu, chcącego zlinczować zadających trudne pytania, ale nie dała rady, doszło do incydentu, została wezwana policja

 • gość 2019-05-13 10:03:17

  Frekwencja była imponująca. Trudno się dziwić, bo rozumny człowiek nie chodzi słuchać głupot.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-13 10:59:22

  Dziwię się ze legniczanie chcieli to słuchacie oglądać, rzenada!

 • Maturzysta - niezalogowany 2019-05-13 12:24:13

  Kilku smutnych panów ( zwłaszcza jeden w żółtej marynarce z marsowym obliczem ) rościło sobie prawo do wyprowadzania osób, którym nieudolna Anna Zalewska się nie podoba. Czy to się godzi na spotkaniu otwartym?

 • spoko - niezalogowany 2019-05-13 13:15:50

  Było super ! . Najśmieszniejsi byli kodziarze , chcieli namieszać ale kompletnie im nie wyszło :-D

 • Gość - niezalogowany 2019-05-13 16:08:24

  Kobieta się postarzała i wygląda na dużo więcej niż ma w rzeczywistości.... Chyba z tego, że większość jej nie lubi.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-13 16:37:43

  Szczerzuja wciskała kit.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-13 17:19:20

  Same babcie i dziadkowie, którzy niewiele wiedzą i jeden program TV oglądają. Nie znają internetu i nie odróżniają fikcji od rzeczywistości. Do tego bardzo agresywni ...

 • Ver - niezalogowany 2019-05-14 13:00:37

  "adoptowane na klasy"

 • Monia - niezalogowany 2019-05-14 19:14:12

  Widzę,że nie zabrakło nawet starych,bezdzietnych panien,które z sytuacją w edukacji mają tyle wspólnego co NIC. Ksiądz namówił???

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama